Блог
Пази детето в социалните мрежи
- януари 28, 2022
- Публикувано от: Кибер Академия 360
- Категория: Полезно
Децата прекарват онлайн повече време от всякога. Те се докосват до мрежите на все по-крехка възраст. През половин секунда някъде по света дете влиза за пръв път в интернет.
Всяко дете трябва да бъде защитено от насилие, експлоатация и злоупотреба в дигиталното пространство.
Мрежата предлага неограничени възможности: чрез компютри, смартфони, игрови конзоли и телевизори децата учат, играят и се развиват. Интернет има потенциала да разшири хоризонтите и да запали творчеството по целия свят, но същевременно с това крие редица опасности.
След като децата Ви започнат да използват интернет самостоятелно, по какъв начин можете да ги предпазите, като в същото време им позволявате да се възползват максимално от онлайн пространство и да се наслаждават на уебсайтове и социални медии като Facebook, Instagram, Snapchat или TikTok? Това е постоянна битка и много родители са запознати: как да дадете на вашето дете независимостта, която жадува (и от която се нуждае!), като същевременно гарантирате, че остава в безопасност както в дома, така и извън него? Мисията е възможна. Вие като родители може да помогнете на детето си да извлече най-доброто от социалните сайтове, без да се сблъсква с най-лошото. Ето някои въпроси, които трябва да разгледате:
- За да бъдат децата ни в безопасност в социалните мрежи трябва да бъдат „дигитално грамотни.” Ние родителите сме тези, които трябва да отхвърлят тезата, че децата са „дигитални по рождение” и е важно да поддържаме бдително чувство за сигурност, когато става въпрос за онлайн присъствието на нашите деца.
- Общувайте с детето си относно безопасността в социалните медии. Не можете да наблюдавате активността му в социалните медии 24/7, така че отворената комуникация е важна, за да разберете какво се случва с детето Ви онлайн. Помолете го да Ви информира всеки път, когато получи съобщения или покани от непознати. Говорете с тях за последствията от злоупотребата със социалните медии. Помолете ги да Ви кажат, ако някой ги дразни или тормози, тъй като това може да са признаци на кибертормоз. Насърчавайте ги да идват при вас за напътствия, когато попаднат на съмнително съдържание или ситуация.
- Уверете се, че детето Ви не публикува лични данни, включително телефонни номера, адрес или регистрации. Социалните медии се превърнаха в толкова нормална част от живота на хората, че не е необичайно хората да споделят информация за себе си, която не трябва да се споделя. Важно е детето Ви да разбира какви видове данни не трябва да се споделя и защо.
- Образовайте се за социалните медии. Спомняте ли си, когато единствените големи онлайн канали за социална комуникация бяха Facebook и Skype? Това вече не е така. Като родител е важно да се запознаете с това какви сайтове има и кои са подходящи за Вашето дете. Ето някои от най-популярните социални приложения и сайтове за деца и тийнейджъри: WhatsApp, Snapchat, Instagram, TikTok.
- Установете възрастова граница за Вашето дете да започне да използва социалните медии. Докато се запознавате със сайтовете за социални медии, трябва да погледнете каква е необходимата минимална възраст за всеки сайт. Повечето социални медии изискват потребителите да са на 13 или повече години, за да създадат акаунт без разрешението на родителите си, съгласно Закона за защита на поверителността на децата онлайн (COPPA).
- Уверете се, че са избрали силна парола. Наистина ли бихте използвали лесна парола като 1,2,3,4,5, за да защитите нещо важно? Не, разбира се, не бихте! Трябва да обучите и децата си на този навик.
- Пазете личния профил на детето си. Повечето сайтове Ви дават възможност да направите акаунта си за лично ползване. Това означава, че само хора, с които детето Ви е приятел, могат да видят съдържанието на профила му. Това е важна стъпка, която трябва да предприемете, за да запазите съдържанието им поверително и далеч от хора, които могат да злоупотребяват с него.
- Редовно проверявайте настройките за поверителност на детето си. След като детето Ви създаде акаунт в социалните медии, е важно да останете бдителни относно актуализирането на настройките му за поверителност. Сайтовете на социалните медии непрекъснато добавят настройки за сигурност, за да гарантират, че е налична максимална защита, но често трябва да се актуализират ръчно от потребителя.
- Не позволявайте на детето си да приема покани за приятелство от хора, които не познава. Това може да се разбира от само себе си, но има много хора, които използват социалните медии, за да дебнат хора и да крадат информацията им с цел причиняване на вреда. Винаги най-добрата практика е да приемате заявки за приятелство само от хора, които детето Ви познава, както и от техните приятели и семейство.
- Задайте насоки/правила за използване на социалните медии. Създаването на правила или насоки от самото начало е чудесен начин да възпитате положителни навици на детето си в социалните медии. Въпреки това, не се опитвайте да налагате твърде строга дисциплина защото рискувате детето Ви тайно да се опитва да ги наруши. Опитайте се да създадете правила, които дават възможност на детето Ви да взема само добри решения.
Нашите деца са част от поколение, което никога не е знаело какъв е животът преди интернет. Тъй като те са онлайн от много по-ранна възраст, отколкото вероятно Вие сте били, от решаващо значение е да ги научите за рисковете, като измами, кражба на профили в платформи за забавление, сексуално изнудване, кибертормоз. Като родител можете да ръководите и наблюдавате децата си, докато се движат в постоянно променящия се онлайн пейзаж, уверявайки се, че са защитени дигитални граждани.